15 lipca 2024

Narracje tygodnia

Jakie były kluczowe narracje minionego tygodnia? Co czeka nas w tygodniu bieżącym? Czy pomimo sezonów ogórkowych na ryneczku pospolityki wydarzyło się lub wydarzy coś godnego naszej uwagi? Tego dowiecie się, drodzy czytelnicy, z nowego działu serwisu PostPolityka zatytułowanego Narracje Tygodnia.

Nie ma większego znaczenia, czy opisywane narracje wydają się sztucznie wykreowane (grubymi nićmi szyte) czy też są narracjami wyglądającymi na spontaniczny zbieg okoliczności, imponderabiliów, wydarzeń i faktów. Zadaniem narracji jest dominowanie debaty publicznej, w związku z czym musimy pamiętać, że nawet te wyglądające najbardziej naturalnie, organiczne, czy wręcz ekologicznie przekazy, tworzone są w laboratoriach specjalistów od socjotechnik, inżynierii społecznej i PR.

Musimy pamiętać, że wszystkie narracje obecne w sferze publicznej są tworami genetycznie modyfikowanymi, wykreowanymi mniej lub bardziej wprawną ręką politycznych i medialnych fachowców. Wówczas jest szansa, cień szansy, że zachowamy należyty do nich dystans oraz resztki psychicznej i poznawczej równowagi.

Zapraszam do lektury!

SAD